Szkeptikus Kerekasztal
Blog
Szkeptikus Kerekasztal
Blog
Globális kormányzás
A mértéktelen embergyűlölet mozgalma
Bukovinszki Gergely | 2024. 8. 24.
“Új ellenséget keresve, amely egyesíthet minket, arra az ötletre jutottunk, hogy a környezetszennyezés, a globális felmelegedés veszélye, a vízhiány, az éhínség és hasonlók megfelelnek a célnak. Ezek a jelenségek összességükben és kölcsönhatásaikban valóban közös fenyegetést jelentenek, amely minden nép szolidaritását követeli. De amikor ellenségként jelöljük meg őket, abba a csapdába esünk, amelyre már figyelmeztettünk, nevezetesen, hogy összetévesztjük a tüneteket az okokkal. Mindezeket a veszélyeket az emberi beavatkozás okozza, és csak megváltozott hozzáállással és viselkedéssel lehet leküzdeni őket. Az igazi ellenség, tehát maga az emberiség.” (Római Klub, 1991.)
Köszönöm mindenkinek a legutóbbi előadásomra érkezett támogató üzeneteket, nagyon sokat jelent! A visszajelzések egy része alapján azonban úgy veszem észre, hogy a videóból és a mellékelt 22 oldalas történelmi levezetésből nem volt mindenki számára érthető, hogy mit is szolgál a klímaalarmizmus. Ennek margójára gondoltam, hogy megosztom ezt az “érdekes kis tanulmányt”, ami talán segít tömören átadni a lényeget.
A Carnegie Intézet Globális Ökológiai Tanszék vezetője, Julia Pongratz 2011-ben Dzsingisz kánt a történelem legzöldebb hódítójának bélyegezte egy tanulmányban. Szerintük a fickó közel “700 millió tonna szén-dioxidot távolított el a légkörből” a mészárlásokkal. A 40 millió ember halála azért jelentős eredmény a környezetvédelem számára, mert állításuk szerint a megművelt földek nagy területein ismét sűrű fák nőttek, amelyek elnyelték a szén-dioxidot a légkörből. Az ökológusok úgy vélik, hogy ez lehetett az első sikeres, ember okozta globális lehűlés. Szerintük az ember klímára gyakorolt hatása nem az ipari korszakban kezdődött. Az ember megváltoztatta a Föld tájainak növénytakaróját, amikor a mezőgazdaság számára kiirtotta az erdőket. Hát nem aranyos?
Ez nem tudomány. Ez puszta szenzációhajhász spekuláció egy adott ideológia mentén. Ez a mértéktelen emberundor és embergyűlölet kórosan terjed a társadalmi spektrum teljességében. Sajnos azt kell észrevennem, hogy a malthusionista ideológia kezd elhatalmasodni a magukat “hívőnek” és/vagy “műveltnek” mondó felebarátainkon is, és ennek nem lesz jó vége. Erre apellálnak az ökológiai összeomlással riogatók is és szándékosan olyan példákat emelnek ki, amikkel igazolhatják alarmizmusukat. Ezeknek a példáknak a cáfolatait közlöm hosszú ideje és szándékom közölni rövidesen összefoglalva is egy külön bejegyzésben, mert sajnos a publikum részéről nincs utánkövetés, nincs ellenőrzés a riogatók “adatainak” valóságát, vagy épp tényleges jelentéstartalmát illetően. Az összeomláskutatók összeomlásra utaló jeleket kutatnak és nem objektív valóságot. Az IPCC-hez hasonlóan a céljuk egy adott narratíva adatokkal történő alátámasztása és nem érvek ütköztetése. Az emberek egy része elfoglalt, mások lusták, nagy részük eleve magasról tesz az egészre, mert lehet ezer más közéleti gumicsonton rágódni és dekadens celebet vagy politikust bálványozni, de aki szeretne is képben maradni, ahhoz sem mindig jutnak el az olyan tudományos nézetek, amik ezeket az extrém kijelentéseket cáfolják, és amiket én is igyekszem közvetíteni az olvasóknak és nézőknek. Az ember egyre kilátástalanabb – elsősorban gazdasági – helyzete olyan súlyos morális válsághoz vezetett, hogy tömegek kaphatók ismét a világvége forgatókönyvekre. Sőt, látszólag egyre többen örülnének annak, ha mindennek vége lenne minél hamarabb, mert legalább nem kellene szembenézniük megoldhatatlannak tűnő kihívásaikkal és legalább nem éreznék vélt kudarcaikkal egyedül magukat.
Ez különösen a fiatalokra igaz, akik közül egy növekvő tábor érzi úgy, hogy lassan semmi reménye családalapításra, ingatlanvásárlásra, nyugdíjra, vagy akár tisztességes egészségügyi ellátásra. Ezekre a félelmekre apellálnak az összeomlás-guruk szelektív példáikkal egy kontraszelektív mozgalomban, hozzácsapva egy jó adag ökológiai világvége hangulatot. Egy dolog akkumulátorgyárak szennyezéséről beszélni és egy másik azt jósolni, hogy azok miatt “garantált az összeomlás”. Egy dolog a környezettudatosságra való nevelés, a problémákra való figyelemfelkeltés és egy másik dolog a pánikkeltés. Az összeomláskutatók üzenete az, hogy ne legyen semmid, hogy mind boldogok lehessünk! Ja, de mielőtt átadnád mindened uralkodóidnak – akik eleve felelősek mindezért -, előtte még vedd meg a könyvüket. Azt a narratívát közlik követőikkel, hogy az ember hatása a globális éghjajlatra olyan mértékű, hogy drasztikusan limitálnia kell a saját tevékenységét, ha fenn akar maradni. A valóság viszont azt mutatja, hogy a társadalmi egyenlőtlenség, a (bőséges) erőforrások pocséklása és a neokolonizáció a legtöbb globális problémánk forrása. Azt a bizonyos “ujjat” ideje lenne a valódi elkövetőkre szegezni, akik a klímavédelem nevében most készülnek totális irányítást szerezni a természeti erőforrások és a környzet teljessége fölött, beleértve magát az embert is.
Sajnos Shakespeare-nek igaza volt. A legjobb biztonság a félelemben rejlik. Az ember imád rettegni és ez igaz a konteós közösségre is. 50+ éve hallgatjuk a “kipusztulunk” demagógiát (vagy inkább 200) és azóta kapjuk az újabb és újabb határidőket, amikor “garantált” az ökológiai összeomlás. “Na de most már tényleg jönnek érted azok a fránya gleccserek és jéghegyek, hogy végre ellepjék mosdatlan képeted…!”
Nincs itt semmi új kérem! Platón politikai filozófiájához tartozott az a meggyőződés, hogy az emberi szaporodást az államnak óvatosan kell felügyelnie és irányítania. Ez tekinthető az eugenika korai megnyilvánulásának, amit később Thomas Malthus és követői átvettek. Igaz Pjotr Kropotkin erőteljes cáfolatával rávilágított (1902), hogy az evolúcióban az együttműködés egy erősebb faktor, mint a „legerősebb túlélése”, a szocialdarwinizmus lenyomta az anarchista orosz zseni gondolatait a politikai evolúcióban. A “közlegelők tragédiája” fogalom szintén a klasszikus ókorig nyúlik vissza, már Arisztotelész is tárgyalta. Később Garreth Hardin ezzel a címmel íródott firkálmánya népszerűsítette ismét a koncepciót. 2009-ben Elinor Ostrom azonban közgazdasági Nobel-díjat kapott ennek sikeres cáfolatáért – legalább valami siker a józan ész oldalán is. Egy ideje azonban ismét megjelentek a felkent “összeomláskutatók”, az alarmisták új generációja, akik mellesleg ugyanannak az intézményrendszernek az ügynökei, akik 50 éve lehűléssel rémisztgettek, és most sajnos sikerrel elragadták a szkeptikus közösség egy részét is. Gratulálok nekik, zseniális munkát végeztek!
Az is nyilvánvaló, hogy a videóm alá kommentelők egy része el sem olvasta és végig sem hallgatta a mondandómat, ami azért sajnálatos, mert rengeteg munkát öltem bele. Hogy lehet vélményt formálni valamiről, amit el sem olvasunk vagy végig sem hallgatunk? A videó jellegéből adódóan kevés emberhez jutott el egyelőre, de még így is többen írták nekem, hogy “Márpedig környezetszennyezés van!”. Én sosem mondtam, hogy nincs környezetszennyezés és azt sem, hogy az éghajlat nem változik, sőt, azt sem, hogy a klímaaralmizmus a “kemtréjjek” miatt van. A vitát nem bánom, de eléggé frusztráló, hogy a kritika ritkán érinti az általam említett pontokat, amikre esetleg örömmel reagálhatnék is.
Az klímaalarmizmust mélységesen elítélem és továbbra is küzdeni fogok, hogy ellensúlyozzam azt. Azt is látom, hogy nem mindenki számára világos, hogy mit jelent az antropogén klímaváltozás. A “chemtrail” jelenség jellemzően nem tartozik ide. Elképzelhető, hogy az éghajlatváltozásnak létezik szignifikáns emberi tényezője, ami a geomérnöki technológiák publikus és/vagy titkos alkalmazásának köszönhető, én ezt nem is vitatom (regionális hatása nyilvánvalóan van a felhővetés/felhőképzés stb. következtében), de az “antropogén klímaváltozás”, ami a múlt század közepétől a nemzetközi intézményrendszer szintjén megjelenő klímaalarmizmus alapját képezi, nem a geomérnökségről szól. Sőt, a nyilvánosság támogatottságát épp az ember okozta “károk enyhítésének” dogmájával szerzik meg ezekhez a technológiákhoz. Az “antropogén éghajlatváltozás” a globális termelés és fogyasztás, és az erőforrások fölötti központi irányítás infrastrukturájának kialakítását szolgálja az ENSZ és alszervezetei, és a mögöttük álló nagytőkés érdekhálózatok által. A környezetszennyezés fontos része a programnak, de ez nem azt jelenti, hogy “jujj, kipusztulunk”. Az ember adaptál, a populáció egyébként is rohamosan csökken és a környezettudatosság is generációról generációra erősödik. Nincs ok a pánikra. Én ezt állítom. Ezért szeretném felhívni a figyelmet az olajipar instrumentális szerepére ezekben a “környezetvédelmi” és “globális éghajlati” kérdésekben és az eugenika ideológiájának jelenlétére ebben az egész nonszensz “embergyűlölő” (környezetvédelmi) mozgalomban. Az ember szerepe az éghajlatváltozásban, ahogy arra oly sok neves tudós (és egyre több) rávilágított már, elenyésző, ha van egyáltalán. Hogy a geomérnökség mit tartogat? Az egy más kérdés, és egy külön diskurzus tárgya egyelőre.
Hogy miért foglalok állást egy “marginális” tudományos közösség oldalán ahelyett, hogy elfogadnám a tudományos többség véleményét? Először is azért, mert a tudomány eredendően nem “a többség győz” elvének mentén halad és a nagy ugrásokat az innováció terén mindig egyének hozták. A tudomány egy olyan folyamat, ahol a különböző álláspontok mérlegelése elengedhetetlen. Ez nem történik meg. Az „aki nem lép egyszerre, nem kap rétest estére” elv dominál jelenleg. A “többség” és a “konszenzus” politikai fogalmak, semmi helyük a tudományban.
És itt a másik pont. A többségi véleménytől eltérő kutatásokkal ezek a tudósok óriási kockázatot vállalnak, ráadásul nem kapnak teret eredményeik megvitatására, ad hoc rágalmak áldozatai és szisztematikus, a mainstream sajtó által minősíthetetlen támadások és döbbenetes megfélemlítés áldozatai. A tudományos többség véleményét ellenben tényleg egy “marginális” nagytőkés kisebbség generálja, akik lobbistáikon és dollár millióikon keresztül finanszíroznak kutatásokat, támogatnak intézményeket és a médiát, befolyásolnak szakpolitikákat és megfélemlítenek egyéneket. Judith Curry esete egy nagyszerű példa erre.
Harmadszor pedig, az antropogén klímaváltozás esetében ma már egyáltalán nem egy “marginális” közösségről beszélünk azok esetében, akik azt állítják, hogy nincs klímavészhelyzet. 2019-ben a CLINTEL-hálózat nyilatkozatban tette közzé, hogy “nincs éghajlati vészhelyzet”. A nyilatkozatot 1900 tudós és szakember írta alá, kérvényezve, hogy “Az éghajlati tudománynak kevésbé politikai, az éghajlat-politikának pedig tudományosabbnak kellene lennie”. És az ökológiai összeomlástól rettegőknek jelzem, hogy hamarosan érkeznek anyagok a “kifogyó energiaforrások” témájában is, ami a közhiedelemmel ellentétben egyáltalán nem egy “eldőlt” vita.
KÉRLEK TÁMOGASD A TOVÁBBI MUNKÁT ÉS FEJLESZTÉSEKET!
TÁMOGATÁSI MÓDOK
- UTALÁS SZÁMLÁRA VAGY KRIPTOVALOpens in a new tab
- PAYPAL EGYSZERI VAGY RENDSZERESOpens in a new tab
- PATREONOpens in a new tab
IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE |
ÉRTESÜLJ A LEGÚJABB TARTALMAKRÓL |