Szkeptikus Kerekasztal

Blog

Szkeptikus Kerekasztal

Blog

Szerző: Bukovinszki Gergely

Dátum: 2021. 05. 09.

Eredetileg megjelent: Facebook (Szkeptikus Kerekasztal), 2020. 12. 20.

Téged is gyakran vádolnak azzal barátok, ismerősök, hogy mindent elhiszel, amit az interneten látsz, olvasol amint olyan információt társz eléjük, ami megrendítheti őket a világról kialakított képükben? Illetnek olyan kifejezésekkel, mint hogy összeesküvés-elméletes, konteós laposföld hívő, vallásos szélsőjobb mániákus vagy, mert úgy gondolod, hogy tehetős magánszemélyek nemezetek fölött álló közös érdekeik egyesítésével képesek elindítani világrengető politikai mozgalmakat, tőkéjük koordinált mozgatásával képesek befolyásolni iparágak felemelkedését és bukását, politikusok fennmaradását, vagy elhullását és képesek kultúrák életébe számukra idegen ideológiát fecskendezni kontinenseket áthidalva finanszírozva akadémiát, oktatási intézményeket és tömegmédiát?

Persze nincsenek illúzióim affelől, hogy mind ugyabban a vihar tépázta, ütött-kopott csónakban evezünk az érdektelenség tengerén megfáradtan, elgyötörten, de annál kitartóbban, akik próbáljuk a nagy képet látni és hosszú ideje kihúztuk a falból a butító, világító doboz oly kártékony elektromos köldökzsinórját – vagy legalább kritikus szemmel tekintünk az új világrend evangéliumának propagandistái legújabb hazugságaira. Frusztráló, idegtépő beszélgetések során mentem át az évek alatt magukat tájékozott, tanult embereknek valló ismerősökkel, barátokkal és mindig azon gondolkozom ilyenkor, hogy vajon létezik-e az az egy dolog, ami mindenkinél egyformán hatásos abban, hogy lássák megvezetésünk mértékét?! Egyáltalán el kell bizonytalanítani mindenkit, vagy hagyni kell őket lebegni a sok komforttal kecsegtető Mátrixban? Sajnos a jelenlegi helyzet világít rá igazán, hogy mennyire függünk egymástól és döntéseink korlátozhatják más szabadságát.

Paul Krugman Nobel-díjas közgazdász (Princeton Egyetem, London School of Economics) és Bill Moyers amerikai újságíró és politikai kommentátor beszélgetése Pikkety munkájáról. (Részlet a “Bill Gates, az “oltások évtizede” és a transzhumanista mozgalom” című videómból.)

Természetesen a magántőke koncentrálódása és oligarchia, mint politikai rendszer kialakulása távolabb sem lehetne az összeesküvés elméletektől. Mára nemzetközileg elismert akademikusok, újságírók és politikai szakértők hosszú sora publikált a jelenségről és mondanom sem kell, hatásuk az értelmiség körében erősen az ellentmondásos kategóriába esik. Az elmúlt évszázadokban, de különösen a huszadik század folyamán megfigyelhető volt a vagyon családon belüli öröklődésének és ezáltal ezen családok vagyonának folyamatos növekedése.

Thomas Piketty közgazdász nevét szeretném megemlíteni, akire – férfiasan bevallom – a közelmúltban bukkantam rá és 2014-ben angolul kiadott „Tőke a huszonegyedik században” című kolosszális könyvét ugyan még nem sikerült teljesen befejeznem, számos kritikát olvastam, hallottam művéről az elmúlt napokban és véleményem szerint a XXI. század egyik legfontosabb közgazdasági értekezése – mondom ezt úgy, hogy távolról sem vagyok közgazdász.

A New York Times alábbi cikkje Piketty munkáját egyenesen Marx „A Tőke” reinkarnációjának nevezi, miszerint

„…az úgynevezett „szabadpiacok természetüknél fogva a tőke tulajdonosait hajlamosak gazdagítani azon emberek kárára, akik kevesebbet birtokolnak ebből.”

https://www.nytimes.com/…/douthat-marx-rises-again.html

Ugyan a Marx -féle „Tőke” a materialista filozófiát és a termelés szervezését írta le a kapitalista társadalmakban, Piketty „Tőkéje” a vagyon koncentrálódásának tendenciájára világít rá. A könyv valójában a modern kapitalizmus bibliája grafikonokon, statisztikákon keresztül ábrázolva mindazt, amit „tanult” ismerőseim összeesküvés-elméletnek hívnának. Persze az összeesküvés ott jön a képbe igazán – és a korrektség jegyében meg kell, hogy jegyezzem, erről nem ír a szerző -, amikor eljön az a pont, ahol nagytőkések koalíciója hatalmuk egyesítésével, közös érdekeik eléréséért hatalmi harcok keretében kipöckölik az általuk veszélyesnek vélt játékosokat – lásd a jelenlegi helyzet eredményeként nemzetközi nagyvállalatok bekebelezése a légiforgalom, szállodaipar és kereskedelmi multik területén -, hogy megvalósítsák terveik, melyek ideológiai háttere talán Platón „köztársaság” utópiája óta alakul, fejlődik és tökéletesedik. Az összeesküvés vonala tovább nyúlik akkor, amikor megpróbáljuk feltárni az érdekek összefonódásának valódi okait, persze ez meghaladja ennek a bejegyzésnek a hatáskörét.

A legutóbbi videóm elején éppen ennek igazolására játszottam be egy, a Piketty munkájával kapcsolatos beszélgetést Paul Krugman Nobel-díjas közgazdász (Princeton Egyetem, London School of Economics) és Bill Moyers amerikai újságíró és politikai kommentátor között.
Íme a klip a videóból, ha még nem láttad.

Vélemény, hozzászólás?