Szkeptikus Kerekasztal

Blog

Szkeptikus Kerekasztal

Blog

A visszaszámlálás megkezdődött

web 425x425

Bukovinszki Gergely | 2022. 11. 16.


Bukovinszki Gergely | 2022. 11. 16.

A vita kedvéért tételezzük fel, hogy az alábbi sorok kijelentéseinek egy része nem valósul meg, vagy nem a közeljövőben. Tételezzük fel, hogy teljesen eltávolítjuk a spekulációval jellemezhető állításaimat és ha pusztán az illetékesek elmondásai alapján értelmezzük a CBDC-k bevezetésének civilizációs hatását, az abban rejlő potenciált a visszaélésekre olyan pénzintézetektől, amelyeket részrehajlás, korrupció és a legjobb esetben is inkompetencia vádjának tömkelege érte az elmúlt évtizedekben politikusoktól, szakértőktől és saját bürokratáik részéről, akkor is épp elég érvvel rendelkezik a szabadságát szerető és történelmét ismerő egyén ahhoz, hogy felmérje súlyát a jelenleg zajló folyamatoknak és ellenezze azt, ami a globális pénzügy új korszakának is nevezett történelmi változtatásokat illeti.
 

A globális bankok ugyanis a New York-i jegybankkal együttműködve 12 hetes digitális dollárkísérletet indítanak. Tesztelni fogják, hogy a bankok hogyan használják a digitális dollártokeneket (blokklánc valutát). Emellett a világ legnagyobb bankjai közül is néhányan részt vesznek ebben a kísérletben. Jelenleg úgy 100 ország jegybankja foglalkozik CBDC-k bevezetésével és léteznek országok, ahol már használatban van, például Kínában, de itthon a MNB is dolgozik az ügyön. Nem hibáztatlak, ha azt gondoltad, hogy a központi bankok digitális valutái (CBDC) nem különböznek a jelenleg pénzügyi forgalomban lévő digitális pénztől, ugyanis nincs megefeleő mennyiségű és minőségű tájékoztatás a témában.

Hogy miért más? Íme néhány fontosabb szempont;
– A valuta programozható,
– Bár blokkláncot használnak a CBDC-hez, a használat nem lesz anonim,
– Minden egyes tranzakcióról tudni fog a kormány és a központi bankok,
– Mivel a valuta programozható, a hatóságok teljes irányítása alatt fog állni a jövedelmed – költekezési szokásaid monitorálva lesznek, ezáltal meg lehet határozni, hogy mire és mikor költs, és időkorláthoz lehet kötni a jövedelmed bizonyos mennyiségének elköltését, ahogy azt a hatóság szerint a gazdaság megköveteli,
– Válságos helyzetben könnyen elnyomás alatt találod magad és az ellenszegülést akár a jövedelmed zárolásával is büntethetik,
Teljes központosítása a gazdaság monitorálásának és irányításának,
– Minden mozzanatod lekövethető idővel a digitális személyazonosságod párosításával,
– Nagyobb kitettséget eredményez kibertámadás esetében, hiszen a fizikai pénz megtakarítása nem opció többé,
– A készpénz kivonása a forgalomból idővel, tehát nem csak a maszekolás, fusizás, apróbb munkák kifizetése nem lesz lehetséges készpénzzel, hanem a szabadpiaci kereskedelem is a múlté,
– A valuta programozható jellege miatt összekapcsolható olyan társadalomszervezési koncepciókkal, mint a kínai társadalmi kreditrendszer, amihez hasonló Olaszországban van tesztelés alatt jelenleg,
– Még kevesebb rálátásod lesz a pénzügyi folyamatokra és ezáltal még kiszolgáltatottabbá válunk állami és nemzetközi hatóságoknak és a mögöttük álló pénzügyi érdekeltségeknek.
 
És ebből mit lát az átlag fogyasztó jelenleg? KÉNYELEM, hiszen ezzel propagálják a valuták bevezetését. Ha a szabályok szerint játszol, remek. De mi történik majd, ha nem kedvez számodra a rendszer többé? Ha nem értesz egyet politikai irányelvekkel? Ha megváltozik a véleményed?
 
És hogy miért ne bízz? Csak egy rövid példa a „The Fed Unbound: Központi banki tevékenység egy válság idején” címmel idén megjelent könyvből. Az író, Lev Menand az amerikai Pénzügyminisztérium és a Szövetségi Tartalékbank egykori belső embere. Bár sokadik a sorban, ő a legújabb, aki elismeri a FED korrupt tevékenységét és sürgős változtatást kér. A könyvben azt írja, hogy
“[a Fed] egy sor rendkívüli intézkedést hozott, átlépte a “vörös vonalakat”, kiterjesztette jogi hatáskörét, és mérlegét arra használta, hogy mindenféle pénzügyi vállalkozásnak hitelezzen”. “Herkulesi erőfeszítéseik ellenére ez a rendszer gazdaságilag és politikailag instabil marad. Aláássa a pénzt és a pénzügyeket szabályozó jogi keretet, és veszélyezteti demokráciánkat”.
 
“[Végső soron] olyan központi banki intézkedéseken múlik, amelyek – bár a rosszabb kimenetel elkerülését célozzák – a vagyont a pénzügyi szektorba helyezik át és növelik az egyenlőtlenséget”.
Lord Mervyn King, a Bank of England korábbi elnöke egy szeptemberi BBC interjújában kijelentette, hogy a járvány idején „érdekes módon” minden nyugati központi bank ugyanazt a hibát követte el, amivel a válság mértékét tovább növelték. A globális pénzügyi és fizetési rendszert a dollár uralja, mint vezető tartalékvaluta, és a nemzetközi tranzakciók többségének fő pénzneme. Ezért fontos az, ami jelenleg az USA-ban történik.
Ha szeretnél többet tudni a CBDC-kről és arról, hogy miért jelentik a globális bankrendszer, a nemzeti szuverenitás és az emberi szabadság kapcsolatának új dimenzióját, akkor ebből a videóból tájékozódhatsz.
 
Kérlek, hogy oszd meg az információt másokkal is!

Vélemény, hozzászólás?