Szkeptikus Kerekasztal
Blog
Szkeptikus Kerekasztal
Blog
Véleménycikk
Az „összeomlás” következménye
Bukovinszki Gergely | 2024. 4. 14.
Egy ideje nyomaszt ez az „összeomlás” dolog. Pontosabban egy érkező összeomlásról terjedő elméletek kavalkádja. Most határozott leszek a véleményemmel. A gazdasági válság, mint katalizátor, a többi válság „vegyi reakcióját” gyorsítja és a társadalmi instabilitás – hívd összeomlásnak, ha úgy tetszik – a változás hatékony eszköze. Nem, nincs világvége, sem ember okozta ökológiai összeomlás és a helyzet sajnos a látszat ellenére menedzselve van. Nem szabadulunk meg a küzdelemtől ilyen könnyen. Az intellektuális és morális dekadenciát, vagy akár a környezeti károkat, én már egy ideje nem összeomlásként – bár jobb kifejezés híján így szoktam nevezni -, hanem az új világra való átállás eszközeként értelmezem és elsősorban a pénzügyi rendszer haldoklásának következményeként jegyzem.
Az értelmes ellenáll, az élelmes pedig nyerészkedik a válságokon. És vannak azok, akik előidézik azt. Elég csak kritikus szemmel olvasni „Ze Schwab” Great Reset firkálmányát és emlékeztetni magunkat, hogy vannak dolgok, amikben megegyezés van magas helyeken. A „Great Reset” zajlik tovább és folytatni kell a küzdelmet. Ne hagyjuk hát elhalványulni a jelenség esszenciájának üzenetét; a történelem egy folyam, aminek nincs végpontja, csak meghatározó iránya. Sokan látunk problémákat, mint a környezetszennyezés vagy a bűnözés és ezek enyhítésére valós igények születnek, a megoldásra tett kísérletekkel – a fiatpénz elhagyására vagy épp a technológiai társadalom buktatóinak kiküszöbölésére. De amit fontos látni, hogy az ezekre a kihívásokra felkínált „megoldások” jellegét tudományos alapossággal és kellő szkepticizmussal kell vizsgálnunk, hiszen a problémák nem csak óriási üzletet jelentenek, hanem a mások fölötti hatalmat is („Ordo ab chao”).
Mondok egy aktuális példát. Az állami támogatásokból lett milliárdos Elon Musk, mint megmentő jelent meg (a konteósok adatait és információit összesítő és elemző) X nevű (és a kínai WeChat mintára fejlesztett) platformjával. De a transzhumanista üzletember mind az ukrán háborúból, mind a „zöld” átalakulásból is bőséges hasznot húz. Az elektromos autói mellett most szatellitjeivel terjeszti ki kapacitását a pénzügyi világban. Az ukrán harcmező mellett az ő szatellitjeit használja ugyanis a 2022-ben indult GREEN+ kezdeményezés is, ami az amerikai befektetői hátszelével “az első olyan program, amely a bolygó összes szubnacionális védett területét műholddal fogja nyomon követni” természetvédelem céljából – állítják ők. A kezdeményezés azonban egy gigantikus kapitalista területfoglalósdi, immár blokkláncalapú pénzügyi megvalósítással. A sajtóközleményben szereplő információkból kiderül, hogy az erdőket valójában azért fogják ellenőrizni, hogy szén-dioxid-krediteket hozzanak létre, amelyekkel a GREEN+ szervezet a kormányok nevében a tőzsdén kereskedhet.
Miért említettem ezt a példát? Nos, amit minden államfő és a kabinetjét – és egyébként szatellitpártjait – finanszírozó érdekhálózatok el akarnak kerülni, az nem egy gazdasági válság, háború, klímakatasztrófa, vagy a világosan látható társadalmi problémák, mint az illegális bevándorlás, vagy a kábítószer epidémia. Nem. Azokat viszonylag egyszerű orvosolni, ha szükséges. A válságokban óriási lehetőség van a befolyás erősítésére. Amit el akarnak kerülni, az a kontrollálatlan összeomlás. Nem szabad hagyni, hogy az éhező tömegek a saját kezükbe vegyék az életük fölötti irányítást. Az elmúlt néhány hónapban igyekeztem olyan témákat feldolgozni, amik ezt az állítást támasztják alá. Ezért készítettem anyagokat többek között a CBDC-ről és a gazdasági válság okairól, a kelet-nyugat „szétválásának” mítoszáról, a határfalak globális építéséről és a mélyalkalmazkodásról, amik tipikus példái a „probléma-reakció-megoldás” képletének. Nem nyújthatnak valós megoldást, hiszen hibás és mesterségesen generált a kiindulópont, ugyanakkor ezek a felkínált modellek (mint a falak építése és a nyugati élet drasztikus szabályozása az antropogén klímaváltozásra hivatkozva) a jövő digitális börtöntársadalmát építik. Ez az összeomlás folyamatának tényleges következménye.
Naná, hogy a történelem ismétli önmagát!
A válságoknak vannak nyertesei és történelmileg azok az érdekhálózatok emelkedtek ki, akik magukat a válságokat is előidézték, vagy épp bennfentesként előzetes ismereteik voltak jelentős események végkimeneteléről, esetleg a válságokban rejlő potenciális pénzügyi lehetőségekről. Így kereskedett a Rothschild-klán háborús kötvényekkel, vagy így tömte zsebét Henry Ford a Szovjetunióban és cserélt gazdát háborús technológia egymással szemben álló országok között. A képlet egyszerű. Fogd a problémát, nagyítsd fel és propagáld a sürgősségét egy adott narratíva mentén (függetlenül annak objektív valóságától), majd kínáld fel az általad előkészített megoldást. A probléma legyen kellőképp hihető és aggályos a tömegek számára, de épp annyira legyen valós, hogy menedzselhető legyen – mint mondjuk egy állítólagos biológiai fegyver, ami életben hagyja a lakosság 99,8%-át, de a publikum hajlandó ezért feladni maradék emberi méltóságát és szabadságjogait, majd a felkínált megoldás (génterápia) újabb válságot szül – és így tovább.
Hová tart az „összeomlás” tehát? Lehetséges menedzselni?
Jelenleg a nemzeti hatóságok és a magánvállalkozások egyaránt a növekvő bűnözés ürügyét használják fel arra, hogy még erőteljesebben törekedjenek a tömegek megfigyelésére – ahogy a kínai “kísérlet sikere” diktálja. Például Kalifornia kormányzója márciusban bejelentette, hogy további 480 új, mesterséges intelligenciával működő kamerát telepítenek. Ha esetleg valaki nem ismerné, Gavin Newsom határozottan nem egy „balfék”, sokkal inkább egy „balgáz”. A narratíva a szokásos. A tech „segít” a bűnüldözésnek a bűncselekményekhez kapcsolódó járművek azonosításában valós idejű információk és riasztások által. Nevetséges, hogy milyen átlátszóak ezek a próbálkozások. A bűnözők a bűncselekmények elkövetésekor nyilván rendszámtáblafedelet vagy lopott rendszámtáblát/járművet használnak. Őket biztosan nem tartja vissza a nagy testvér, de még a börtön gondolata sem. Ezeket a kamerákat tehát arra használják, hogy a lakosságot elemezzék és kövessék nyomon. Az amerikai kormány 1,2 billió dolláros infrastrukturális beruházási és foglalkoztatási törvényt (IIJA) iktatott be 2021-ben. Ennek a keretében dollár milliók szállingóznak a globális okos hálóra csatlakoztatott megfigyelőrendszerek kiépítésére. Ha egyszer felkerültek, le nem jönnek és mindez a lakosság kérésére.
Nem meglepő, hogy manapság minden problémára a megoldás még több megfigyelést jelent. A nyugati sajtóból jelenleg a megemelkedett mértékű bolti lopások miatt is árad a pánikkeltés. De valóban ez történik? Nos, tényleg találni jelentéseket az esetszám emelkedéséről, de egyrészt ez nem szignifikáns, hiszen a pandémia alatt töredékére csökkent ezeknek a bűncselekményeknek a száma és az évről-évre történő összehasonlítás nyilvánvaló emelkedést fog most mutatni, másrészt nem a megélhetési válság váltja ki a problémát, amit a sajtó előszeretettel emleget.
Az Egyesült Királyság kormánya szintén a “bolti lopások visszaszorítását” használja ürügyként arra, hogy több mint 55 millió fontot költsön az arcfelismerő rendszerek bevezetésére, “beleértve a zsúfolt főutcákat pásztázó haszongépjárműveket“. Úgy formálja át a bűnözés a civilizációt, ahogy az amerikai iskolák alaprajzait az iskolai lövöldözések. Megfigyelés, megfigyelés és még több megfigyelés, mire már felismerhetetlenné válik az élet mostani önmagunk számára. A változás sebessége azonban olyan ütemű, hogy kevesen emlékeznek arra, hogy mi volt még „normális” a múlt héten, nem hogy 5 éve mit jelentett anélkül sétálni az utcán, hogy algoritmusok elemezték volna a viselkedésemet. Ez az igazi veszélye mindennek. A valódi megoldások a társadalmi egyenlőtlenség enyhítésével kezdődnének, de abban nincs üzleti lehetőség. Érthető tehát, hogy a magánbiztonsági szektor jelentős fellendülését láthatjuk az Egyesült Államokban és ez a trend terjed a világ többi részére is – már aki megengedheti magának. Az EU-ban is a még több megfigyelés a módi, az EU „Digitális hálózatokról szóló törvénye” ebben segédkezik. Íme egy remek „kis térképecske” az EU-s helyzet jelenlegi állásáról.
Egyébként a magyar biztonsági szolgálatok Szitakötő-projektjének 35000 megfigyelőkamerája alá is a menekültválság adta a kezdeti széllökést. De a helyzet az oroszoknál sem különbözik, ahogy arról részletesen beszámoltam ebben a videóban.
Oroszország kormánya már 2021-ben több mint 240 metróállomáson alkalmazta a világon elsőként az arcfelismerő fizetési rendszert. A napokban történt „terrortámadás” fényében igazán elgondolkodtató lehetne a biztonság nevében még több megfigyelést követelő egyén számára, hogy Moszkva a világ egyik legerősebben ellenőrzött városa, ahol minden 1000 emberre jut 17 kamera. Már 2020-ban arról olvashattunk az orosz sajtóban, hogy “Orwell” arcfelismerő technológiájukat telepítik minden iskolába. Ez is egy olyan fontos ügy, amiben mindenki megegyezik magas helyeken és a kínai modell tűnik követendő példának. Az ABI Research globális technológiai piaci tanácsadó cég szerint az intelligens mesterséges intelligencia-alapú ITS-kamerák szállítása a 2020-as 33 000-ről 2025-re várhatóan több mint 155000-re nő. Ezek a kamerák segítik majd az önjáró járművek forgalmát, de egyúttal az „okosbörtönök” lakosainak tevékenységét is. Lássuk be, hogy a sikeres utópiák sikeres erkölcsi alapzattal rendelkeznek – ami ugye nincs. Ezekkel az eszközökkel az egyébként szabadságszerető és felelős, de naiv emberek a saját sírjukat ássák meg és teszik ki mindannyiunkat visszaélések sorozatának. Az algoritmusok diktátumának.
Amikor először olvastam a DIIA város épüléséről és Ukrajna gazdaságának digitalizálásáról, magam is megdöbbentem, hogy ez lehetséges egy háború kellős közepén. Aztán teljesen világos lett, hogy ez nem is történhetne másként. A válságok azok, amik a jelentős transzformációkat hozzák. A változáshoz először is szükséges a finanszírozás előteremtése. Az ukrajnai háború mágnesként vonzza a dollár milliárdokat. Másodszor pedig az átlagember nem akar változást. Az átlagember annyit akar, hogy hagyják békén. A pénzügyi érdekek és a kapitalista gazdaság motorja vágyja a változást. Persze mindig van tér az életminőség javítására, így valamennyi változásra is, de a digitalizáció és a transzhumanizmus nem erről szól. A C-vitamin feltalálása, vagy a műtétek előtti kézmosás az életminőség javulását idézték elő. A mesterséges intelligencia vezérelte társadalmi rend kiépülése azonban a szabadságjogok szignifikáns erózióját fogja magával hozni. Ezért nem lehet instant módon változtatni. Idő kell, hogy a generációk ne csak hozzászokjanak az új körülményekhez, hanem vágyják is azt. Ha pedig így sem vágyjuk elegen, akkor jöhetnek a háborúk, amik után örülünk majd bármilyen kompromisszumnak, ami fegyverszünetet ígér. Emlékezzünk csak, hány vírusceleb és politikus mondta a pandémia alatt, hogy amíg be nem oltatja magát mindenki, addig nem lesz vége a válságnak? Szóval itt tartunk. Nem lesz ilyen pillanat, én biztosan ellenállok a végsőkig.
Az új normális
Sokat el lehet mondani amellett, hogy „ez már így nem folytatható” és összeomlás vár ránk, de valószínűleg minden háborús, válságokkal tűzdelt időben ezt gondolták az emberek. Birodalmak elbukhatnak és velük eltűnnek kultúrák és azok emlékképei, de az ideológia továbbél. Az emlékképeink pedig egyre nagyobb mértékben válnak digitális lenyomatokká, nullákká és egyesekké. Az „összeomlás”, vagy változás egy hosszú folyamat és nem valami instant esemény. Így lehetséges, hogy az eugenika mozgalom jelen volt már Platón korában is. A Római Birodalom bukása tekinthető egy formális, vagy „adminisztrációs” váltásnak, hiszen a birodalmat éltető és naggyá tévő ideológia, mint látjuk, nem tűnt sehová. Az uralkodók levetik elhasznált kígyóbőrüket, hiszen már alatta kinőtt a másik. A kérdés annyi, hogy milyen mintázata lesz? Ma az uralkodóosztály büszkén tolja a lesüllyedő népének maszatos képébe rongyrázásuk részleteit és normalizálják a vágyott feudális rendet. A nép élteti a vármegyék létrejöttét Magyarországon, a járási központokat, a határfalak építését és alig várja uralkodójuk tényleges megkoronázását. Az alternatívaként felhozott javaslatként pedig kémiai kasztrálás, halálbüntetés és munkatáborok szolgálhatnak (leginkább politikai leszámolásokra), vagy biotechnológiai terror a másik oldalon. Ha így haladunk, nem lehetetlen, hogy hamarosan nyilvános fejezéseknek, vagy egyenesen gladiátorjátékoknak is szemtanúi lehetünk. A jövő sok-sok „izgalmat” tartogat, de annyit határozottan ki merek mondani, hogy ha nem tetszik amit látunk és változást akarunk a világban, akkor nekünk kell a változásnak lenni. Egyenként, mindenkinek, önállóan kell hatással lenni a környezetünkben élőkre és példát mutatni.
KÉRLEK TÁMOGASD A TOVÁBBI MUNKÁT ÉS FEJLESZTÉSEKET!
TÁMOGATÁSI MÓDOK
- UTALÁS SZÁMLÁRA VAGY KRIPTOVALOpens in a new tab
- PAYPAL EGYSZERI VAGY RENDSZERESOpens in a new tab
- PATREONOpens in a new tab
IRATKOZZ FEL HÍRLEVELÜNKRE |
ÉRTESÜLJ A LEGÚJABB TARTALMAKRÓL |