Szkeptikus Kerekasztal

Blog

Szkeptikus Kerekasztal

Blog

A digitális ikrek piaca és a Big Data szimuláció világa

web 425x425

Bukovinszki Gergely | 2022. 11. 9.


Bukovinszki Gergely | 2022. 11. 9.

A múlt heti podcast témáját rendkívül fontosnak tartom és a felvétel alapján szerettem volna írásban is rögzíteni az elhangzottakat, ezért ha inkább az olvasást részesíted előnyben, akkor alább megtalálod a felvétel tartalmát.

Friss piaci jelentések és előrejelzések következnek a digitális ikrek és avatar, vagy metaverzum kapitalizmus témakörében.

Néhányak részéről általános feltételezés az, hogy a dolgok internete, a testek internete és a Big Data világa, az okos városok, a totális megfigyelési állam koncepciója, a humán digitális iker technológia, a metaverzum és annak különböző formái, mint a jövő társadalomszervezésének modelljei és internetes platformja mind csak marketingfogások és sosem fognak megvalósulni. Ha valaki elmélyül a trendek elemzésében, akkor egész biztosan más véleményen lesz. Hiszen trendek és történelmi folyamatok megismerése a cél. Folyamatról van szó és nem a jövő egy adott pillanatáról, amikor hirtelen akaratunk ellenére a metaverzumban találjuk magunkat. Amiről az alábbiakban szó lesz, az évtizedek kérdése is lehet, mire megvalósul, viszont az irány, amerre tartunk látható és a mi feladatunk, hogy a következő generációkat tanítsuk, felkészítsük arra a világra, amit mi hagyunk nekik. Technológia és biológia konvergenciája a dallam, amire táncolunk, amit más néven NBIC-ként is szoktak említeni (Nanotechnológia, biotechnológia, informatika és kognitív tudomány). Mindannyiunk életét befolyásolja lépésről lépésre és fontos értenünk, hogy milyen módon történik ez. Félni az ismeretlentől szokás, úgyhogy ismerjük meg és ne féljünk, hanem tegyünk szükséges lépéseket a változásért.

A jelenlegi fázisban alapvetően az adataink megszerzéséért folyik a verseny. Mindent tudni akarnak rólunk. Előre akarják jelezni a veselkedésünket és ehhez a lehető legtöbb adatra van szükségük. Kiknek? Bankoknak, biztosítótársaságoknak, befektetőknek, titkosszolgálatoknak, tech nagyvállalatoknak, hatóságoknak. Így él túl a vészhelyzeti kapitalizmus és így burjánzik a megfigyelési kapitalizmus.

Egyik jelenleg alkalmazásban lévő módszer az adataink gyűjtésére, tanulmányozásunkra, viselkedésünk előrejelzésére és az algoritmusok fejlesztésére – amik idővel a mesterséges intelligencia alkalmazások alapjául szolgálnak ezen adatok felhasználásával – a közösségi média.

Hogy hová vezet minket a közösségi média? Azt Jesse Schell, a Carnegie-Mellon Egytetem professzora nagyszerűen (és humorosan) megfogalmazta 2010-ben.

Lássuk a jelentéseket és cikkeket.

“A digitális ikerpiac várhatóan a 2022-es 6,9 milliárd USD-ről 2027-re 73,5 milliárd USD-re nő; 2022 és 2027 között várhatóan 60,6%-os éves növekedési ütemmel fog növekedni.”

Tehát növekedni fog. De ha már itt tartunk, egyáltalán mi a metaverzum fogalma?

“A Metaverzum a különböző feltörekvő digitális technológiák fúziójaként egy virtuális, megosztott digitális teret kíván létrehozni. Szorosan kapcsolódik a kiterjesztett valósághoz, a digitális ikrekhez, a blokklánchoz és más technológiákhoz. Célja, hogy a valós világra épülő digitális teret hozzon létre, virtuális gazdasági rendszert alakítson ki, és kiterjessze az emberi tevékenységek terét, ami új életerőt visz a társadalmi, gazdasági és egyéb területekre.”

“Nincs egyértelmű meghatározása a metaverzumnak. A kutatók saját fókuszú meglátásokkal szolgáltak, de a leglényegesebb konnotációjuk egységes. A Metaverzum a digitális technológia által kialakított, nagymértékben magával ragadó virtuális digitális világ, amelyben az emberek különböző tevékenységeket szimulálhatnak a valós világból, és kölcsönhatásba léphetnek a valós világgal. Ez az internetes alkalmazások és társadalmi formák következő generációja, amely több új technológia integrációjából ered, amely a hármas világot még inkább elválaszthatatlanná teszi.”

Maga a metaverzum fogalma a 90-es évek eleje óta létezik, gyakorlati megtestesülése a 2000-es évek eleje óta, de a COVID óta fókuszba került és a vállalati szféra, hadsereg és bürokrácia karolta fel alkalmazás lehetőségeit.

A Jövőbeli Beruházási Kezdeményezés Intézetének tanulmánya kiterjedten foglalkozik a metaverzum, a digitális ikrek és számunkra különös fontossággal bíró humán digitális ikrek koncepcióira.

“A digitális iker egy olyan dolog virtuális változata, ami a fizikai térben történik vagy létezik – legyen az egy folyamat, személy vagy tárgy. A digitális iker ugyanúgy működik, mint fizikai rokonuk, méghozzá valós időben, virtuális modellként kódolva, hogy ugyanazokat a feladatokat végezze el, vagy ugyanúgy gondolkodjon. A digitális iker fogalma mostanra az iparból a mindennapi életbe is beköltözött a metaverzum felemelkedésével, mivel kezdjük látni saját magunk digitális ikertestvéreit, akik valószínűleg életre kelnek, dolgoznak és játszanak benne.”

“Mit fogsz látni, érezni, tapasztalni a metaverzumban? Feltételezem, hogy az élmény kulcseleme a digitális ikertestvéred születése lesz. Lát helyettetek, utazik helyettetek, és olyan lesz, mint te. Legalábbis majdnem.”

Ebből a dokumentumból még találsz idézetet alább, de először lássuk, hogy mit jelent a humán digitális iker. Az ember digitális személyazonosságával és a fizikai objektumok virtuális modellezésével létrejön egy iker világ, egy szimuláció a digitális szférában a megfelelő kapitalista modellel, vagy modellekkel. Ehhez szükséges minden adat, ami csak elérhető. Ez a hosszú távú elképzelés legalább is. Ebbe az irányba tart a technológia. A fizikai léttől való eltávolodás minden emberi generációval egyre közelebb kerül. A most születő gyermekek egészen más szemlélettel, világnézettel fognak felnőni, mint akár én, vagy bármelyikünk olvasva ezt a cikket 2022-ben. Ez nem volt ilyen mértékben igaz korábbi generációkra. A szakadék ilyen tekintetben nagyobb, mint valaha.

Például a nagy grafikus kártya gyártó vállalat,

Az Nvidia egy hatalmas virtuális metaverzumot épít a világról, autók, városok és emberek digitális ikreivel”.

Itt fontos kihangsúlyoznom, hogy egyelőre koncepciók teszteléséről van szó és nem kiforrott, valóságot szimuláló háromdimenziós tükörvilágokról. De azt is fontos megjegyeznem, hogy a néhány éve született elképzelések ma már tesztelés alatt állnak és akkor hasonlóképpen szkepticizmussal fogadták azt, amit ma megvalósítottak az okostelefonokkal, érintőképernyőkkel, grafikai lehetőségekkel és blokklánctechnológiával.

“A mai internet 2D-s, a mesterséges intelligencia pedig felhőalapú. A következő fázis 3D-s lesz, a mesterséges intelligencia képességei a fizikai világba olvadnak. Az Omniverse-t azért hoztuk létre, hogy lehetővé tegyük az AI következő hullámát, ahol a mesterséges intelligencia és a robotika megérinti a világunkat. Az Omniverse fizikailag pontos szimulációt és fotorealisztikus grafikát használ, hogy életre keltse a digitális ikreket – az autóktól kezdve a gyárakon át a városokig vagy akár a Föld bolygóig.”

“Minden, ami mozog, egy napon autonóm lesz. Gép lesz. Észlelni fogják a környezetüket, és gondolkodni fognak, tervezni és cselekedni. Legyen szó akár egy fizikai robotról, amely segít egy gyári munkást, egy autonóm autó az utakon, vagy egy autonóm gépkocsi az utakon. virtuális robot a műszerfalon, mindegyiknek a másodperc töredéke alatt kell döntéseket hoznia, hogy elvégezze a munkáját. A szükséges számítások hatalmasak, a szoftverek pedig összetettek.”

Ha láttad korábbi videóimat a témában itt és itt, vagy akár itt, vagy használtad például a Meta metaverzumát, akkor azt láthatod, hogy a felhasználók pixeles figurákként jelennek meg munkahelyi meetingeken, bárokban és egyéb helyszíneken. A jövő digitális létezését ne így képzeljük. Játékos, gyermeki, jámbor mivolta a tényleges marketingfogás, hogy az igazán kemény, rideg, diktatórikus jellegét a koncepcióknak önként fogadjuk el. Generációkkal szerettetik meg jelenleg saját digitális panopticonjukat. Bár vannak az iparágnak olyan területei, amik azzal foglalkoznak, hogy a felhasználói élményt javítsák és ez idővel fejlődni fog, ahogy a hardveres kapacitás lehetővé teszi azt, de ahogy az imént említett Jövőbeli Beruházási Kezdeményezés Intézetének brosúrájában is írják, a fejlődés motorja a pénzügy. A pénzügyet nem érdekli, hogy milyen módon fogjuk használni a technológiát, ha meg akarja nyitni digitális aranybányáját.

„…bár úgy tűnik, hogy ezeken az eseményeken senki sem tudja, hogy most mit kezdjen [a technológiával], a végeredmény kristálytiszta: pénz.

Forrás: Meta

Ez talán nem egyértelmű mindenkinek, ezért nagy hangsúlyt fektetnék erre. A metaverzum, vagy omniverzum, amik az internethasználat újabb generációját jelölik, vagy általánosságban a digitális szféra, nem játékokról szólnak, hanem a kapitalizmus új formájáról. Nem lesz kötelező a részvétel, hanem jutalmazva lesz és a rendszerből való kilépés pedig büntetve. A CBDC-k programozható jellege teszi majd lehetővé például. Nem kap hitelt, egészségügyi ellátást, karbon engedményt, társadalmi pontokat az, aki nem vesz részt. Legalábbis ez realisztikus veszély. Legjobb esetben is az egyén egyszerűen lemarad és kisodródik a társadalom peremére. Nem hagyhatja el a várost, nem használhat tömegközlekedést. Különböző koncepciók vannak tesztelés alatt jelenleg, de Kínában az elmúlt években épp ezt láthattuk kibontakozni. A digitális gazdaság szabályozható, előrejelezhető, a lakosság tevékenysége pedig általa könnyen irányítható. Ezt szeretik a piacok.

“Ahogy a metaverzum lehetőségei kezdenek kirajzolódni, a vállalatok megteszik az első lépéseket egy szép új világba.”

“Minden vállalatnak meg kell találnia a helyét a metaverzumban” – mondja Julie Smithson, a MetaVRse társalapítója, aki segít a vállalkozásoknak a kiterjesztett valóság képességek kiépítésében. “Ha a vállalatok nem állnak erre készen, akkor komolyan át kell gondolniuk a jövőjüket. Legyen szó szolgáltatásokról vagy képzési alkalmazásokról, minden ebbe az irányba mozog”.

Egy listányi nagyvállatot említenek különböző szektorokból, amik ezen az úton indultak el. Például Nike, Microsoft, Gucci, Stella Artois.

“A virtuális valóság (VR) és a kiterjesztett valóság (AR), a metaverzum előfutárai, kezdetben szintén a fogyasztók számára készültek olyan eszközökön keresztül, mint a Google Glass vagy az Oculus. Ezek azonban sosem igazán jöttek be.”

Mondok néhány példát arra, hogyan kerülhetnek ilyen technológiák bevezetésre. Aki nem használ közösségi médiát, az lemarad a társadalmi életről. Mindössze néhány év alatt a közösségi platformok átvették a társas élet és kereskedelem bizonyos funkcióit a való világból. A szülő, aki nem követi gyermekének TikTok, Snapchat, vagy akár Facebook idővonalát, nehéz dolga van megismerni, hogy gyermeke hogyan látja a világot. Ellentétben mindenki más, aki azt követi olvashatja legbensőbb titkait, megismerheti barátait, láthatja életének azon részleteit, amit ezelőtt magánéletnek hívtak. Sőt, a gyermek nem kérdez többé a szülőtől, hanem felüti Google-t válaszért. A gyermek próbára teszi szülők és tanárok tudását egy gombnyomással. Az információ hitelesítése nem a nagyszülő bölcsességén, hanem a FactCheck oldalakon keresztül zajlik.

Ukrajna is remek példája annak, hogyan működik akár háborús időben is a fejlesztés. Vannak a piacnak azonban olyan szegmensei, amik a kormányokat és bürokráciát célozzák. És ismétlem, hogy nem azért fogjuk használni a technológiát feltétlenül, mert kényelmes, mert szórakoztató, hanem azért, mert jutalmaznak érte, mert megkönnyíti az életünket, mert általa versenyképesek tudunk maradni, mert a modern világban a túlélés eszköze.

“A kiterjesztett valóság a vállalati környezetben, például a gyártás és az egészségügyi képzés területén nyert valódi teret, mivel lehetővé tette a munkavállalók számára, hogy alapvetően új dolgokat tegyenek, és növeljék a termelékenységet, az együttműködést és a hatékonyságot. Ugyanez a dinamika érvényesül a metaverzum korszakában is.”

“A digitális ikrek piaca az előrejelzések szerint 2025-re 86 milliárd dollárra fog nőni Az Unilever, a Boeing és a Siemens Energy az alkalmazók között van.”

“Az Egyesült Királyságban a Virti távoli és kiterjesztett valósággal foglalkozó képzési vállalat a [brit állami egészségüggyel] együttműködve képzi és fejleszti a személyzetet.”

“A pénzügyi szolgáltatási ágazat, amely már most is nagymértékben használja a blokkláncot, egyre nagyobb érdeklődést mutat a metaverzumban történő fizetések és tanácsadási szolgáltatások iránt. A JPMorgan Chase (JPMC) lett az első nagybank, amely belépett a metaverzumba, amikor 2022 februárjában egy rendezvényen “társalgót” nyitott a blokklánc-alapú virtuális világban, a Decentralandban. A Wall Street-i bank közölte, hogy úgy véli, a metaversus szemet gyönyörködtető, évi 1 billió dolláros bevételi lehetőséget kínálhat a vállalkozások számára minden ágazatban. A JPMorgan Chase vezérigazgatója, Jamie Dimon szerint virtuális ingatlanpiac alakulhat ki, olyan kísérő szolgáltatásokkal, mint a hitel, a jelzálog és a bérleti szerződések.”

“A metaverzum minden ágazatban új lehetőségeket kínál a vállalatoknak a megbeszélések, a videokonferenciák, a képzés és a szélesebb körű munkaerő-fejlesztés kezelésére a COVID utáni hibrid világban. Ami a jövőbeli lehetőségeket illeti, az Infosys globális digitális szolgáltató úgy véli, hogy a tartalomkészítés és -szolgáltatás területén “óriási innováció és verseny” várható a metaversenyt illetően, a színházak, stúdiók és tárgyalótermek digitális ikreire hivatkozva, amelyek “valóságközeli élményeket” tesznek lehetővé a felhasználók számára. A Microsoft társalapítója, Bill Gates úgy véli, hogy a virtuális megbeszélések a következő két-három évben átkerülnek a metaverzumba – a Meta és a Microsoft már most is alkalmazza ezeket belsőleg.”

Talán a fejlődés gyorsaságába vetett optimizmus mértéke az, ami a kritikák alapját adja, ugyanis pontosan senki sem tudja, hogy mikor és hogyan implementálhatók ezek a technológiák. Mindenesetre a szándék és a tőke jelen van, és koncepciókból sincs hiány. A tesztelés zajlik jelenleg, és ahogy a Harvard Business Review is optimista volt 2017-ben az AR/VR technológia alkalmazásának népszerűségét illetően, ma már láthatjuk, hogy előrejelzéseik nem voltak alaptalanok.

“Alapvető szakadék van a rendelkezésünkre álló digitális adatok gazdagsága és a fizikai világ között, amelyben ezeket alkalmazzuk. Míg a valóság háromdimenziós, addig a döntéseink és cselekedeteink alapjául szolgáló gazdag adathalmaz kétdimenziós oldalakon és képernyőkön ragad.”

“A kiterjesztett valóság – a digitális adatokat és képeket a fizikai világra helyező technológiák összessége – azt ígéri, hogy áthidalja ezt a szakadékot, és felszabadítja a kiaknázatlan és egyedülálló emberi képességeket. Bár még mindig gyerekcipőben jár, az AR hamarosan belép a főáramba; egy becslés szerint az AR-technológiára fordított kiadások 2020-ban elérik a 60 milliárd dollárt. Az AR minden iparág vállalataira és számos más típusú szervezetre is hatással lesz, az egyetemektől a szociális vállalkozásokig. Az elkövetkező hónapokban és években átalakítja majd a tanulást, a döntéshozatalt és a fizikai világgal való interakciót. Azt is meg fogja változtatni, hogy a vállalkozások hogyan szolgálják ki az ügyfeleket, hogyan képzik ki a munkavállalókat, hogyan terveznek és hoznak létre termékeket, hogyan kezelik értékláncukat, és végső soron hogyan versenyeznek.”

A Jövőbeli Beruházási Kezdeményezés Intézetének tanulmányához vissza egy pillanatra.

“Az előrejelzések szerint a digitális ikerpiac 2026-ra évente 58%-kal, 48,2 milliárd dollárra fog nőni, ami azt jelzi, hogy a digitális ikrekre épülő beruházások szárnyalnak, de a technológia valódi értékét talán inkább az emberiségre gyakorolt hatásán keresztül lehet megítélni.”

“…a digitális avatárok hamarosan képesek lesznek a digitális ikrekhez hasonlóan interakcióra, de továbbfejlesztett módon és a digitális partnerek és körülmények sokkal szélesebb körével.”

Összességében a cél

“…egy rendkívül összetett virtuális modell létrehozása, amely egy fizikai dolog pontos megfelelője (vagy ikertestvére).”

“A digitális iker egy technológiai ugrást jelent a fizikai eszközök belsejébe. A digitális ikrek bepillantást engednek abba, hogy mi történik vagy mi történhet a fizikai eszközökkel most és a jövőben.

Fontos területek

“…az energia szektor, vendéglátás, kiskereskedelmi környezet, egészségügy, város menedzsment.”

“A digitális ikrek koncepciója 2002. elején indult útjára, amikor Dr. Michael Grieves bemutatta a digitális iker koncepciót, amely egy termékéletciklus-menedzsment központról szóló előadáson született. A digitális ikreket már 1991-ben is előrevetítette David Gelernter Mirror Worlds (Tükörvilágok) című könyve.”

“…a Forbes magazin szerint a következő évtized meghatározó technológiája, amelynek becsült értéke 2026-ra legalább 48 milliárd dollár lesz. A digitális iker egy nagy teljesítményű önálló technológia, amely szorosan kapcsolódik az IoT-hez (Dolgok Internete), a negyedik ipari forradalomhoz és a metaverzumhoz, de nem mindig szükséges ezekben a technológiákban. Bár a “metaverzum” kifejezés az utóbbi időben a címlapokra került, bevezetését bizonyos fokú marketing hype követte – a digitális ikrek azonban a metaverzum egyik alapvető építőkövei, mivel képesek összekapcsolni a valós világokat a virtuális világokkal.

“A nonprofit Digital Twin Consortium (DTC) 2020. májusában indult nyílt forráskódú, együttműködő platformként, amelyben kormányzati, tudományos és ipari szereplők, köztük olyan vállalatok, mint a Microsoft is részt vesznek. A digitális ikertechnológiát úgy írja le, mint az üzleti élet átalakításának módját a holisztikus megértés felgyorsítása, az optimális döntéshozatalt és a hatékony cselekvést.”

“Az emberi digitális ikrek jogi védelme egyre forróbb kérdéssé válik, és a MindBank AI által kezdeményezett petíciót nyújtottak be az ENSZ Emberi Jogi Tanácsához, amelyben azt követelik, hogy a jövőbeli digitális ikreket ugyanazokkal a jogokkal ruházzák fel, mint az emberi ikreket. mint az emberi társaikat.”

Az intralogisztika [raktárkezelés] területén a nagyvállalatok az emberek digitális ikreit használják a raktári dolgozók virtuális modelljének létrehozására. Ez mindenféle adatvédelmi és felügyeleti kérdést vet fel.”

Minél jobban rögzíthetők és tárolhatók a biológiai adataink, annál inkább lehet önmagunk digitális változatát orvosilag kezelni a mint a való világban.”

És ezzel lehet igazán eladhatóvá tenni a dolgot.

“…a digitális ikertestvéred holisztikusabb képet adna neked és orvosodnak az egészségedről. Kezdetben integrálná a már meglévő digitális rendszerekből származó adatokat az orvos által használt rendszerekből, és végül helyettesítheti őket.”

A mezőgazdaságban is egyre nagyobb szerepet játszik, karbon emisszók csökkentésében is.

“Mire jó emberek millióinak vagy milliárdjainak digitális megjelenítése? A jövőre. A sSwiss AI [vállalat] alapvetően egy ágazat vagy ország digitális ikertestvérét hozza létre. Összegyűjtjük a tényleges adatokat – hol vannak az emberek és hogyan viselkednek, hol vannak az épületek, az infrastruktúra, a közlekedési rendszerek -, és rétegről rétegre felépítjük egy társadalom teljes komplexitását, de kontinentális léptékben. Aztán a szoftver körülbelül százmilliószorosára gyorsítja az időt. Megvizsgálja az életeket, a mozgásokat és a viselkedést minden érintett személy esetében, és lehetővé teszi a különböző körülményekkel való kísérletezést.”

A digitális ikrek pénzzé tételének gondolata az, ami valószínűleg arra ösztönzi a korai mozgatórugókat, hogy a metaverzum saját verzióját a mások számára követendő aranyszabálynak tekintsék. “Egy avatár digitális ikerpárral ez jelenleg még csak elméleti szinten létezik, de az egyre jobb telemetriai képességekkel rendelkező intelligens eszközökkel modellezni lehet egy személy egészségi állapotát, és azt egy avatár formájában ábrázolni, és a gépi tanulás alapján megalapozott értékelést lehet készíteni arról, hogy a személy valós életben tanúsított viselkedése alapján mi történhet vele a jövőben” – mondja Wagner James Au, játékfejlesztési tanácsadó, a New World Notes alapítója, aki közel 20 éve foglalkozik a metaverzummal és annak minden formájával.”

Egyenesen egy türkör világ lehetőségéről írnak. Hogy hány év? Azt nem tudni. Hogy pontosan milyen lesz? Azt sem tudni. De hogy ebbe az irányba haladunk és a folyamat egyre gyorsul, az biztos. A nagy svájci globális befektetési banktól, a Credit-Suisse-től is találunk részletes idei elemzést a technológia fejlődéséről.

Úgy véljük, hogy három tényező további növekedést eredményezhet a következő években:

(1) megjelenik egy zavart keltő AR/VR headset gyártó a vállalatok és a fogyasztók számára több alkalmazás közepette;

(2) megjelenik egy jobban integrált hardver-szoftver platform, amely elősegíti a penetrációt;és

(3) a technológiai fejlesztések, mint például a mikro-LED és a gyors LCD lehetővé teszik a jobb ár-érték arányú terméket.

És ők is azt írják, hogy “A metaverzum felhasználási esetei bővülnek”.

Várakozásaink szerint a globális AR/VR headsetek 2025-re 42 millió darabot fognak szállítani, a bevétel pedig eléri a 12,6 milliárd dollárt, ami 48%-os szállítási összetett éves növekedési rátát és 36%-os bevételi összetett éves növekedési rátát jelent 2020-25 között.

Tehát a kritikusok tévednek. Előrejelzések szerint a virtuális valóság és kiterjesztett (augmentált) valóság headsetek eladási mutatói nőnek. Hadsereg és kormányzat egyaránt alkalmazza őket. Szövetségi technológiai jövőkép 2022 kiadványban Négy trend, amely a kormányzatot a metaverzum kontinuumában alakítja át – Kombinált kiterjesztett valóság harctéri műveleti hálózat (CARBON)” címmel jelent meg a következő néhány sor.

“2022 májusában két vállalkozó pilóta, akik egy-egy Berkut 540-es repülőgéppel repültek, a kaliforniai Ventura megye fölötti égbolt egy olyan szakaszába lépett, amely új dimenzióba lépett.”

“Éppen akkor léptek be egy születőben lévő katonai metatérbe, amelyet Kombinált kiterjesztett valóság harctéri műveleti hálózat (CARBON) neveztek el.”

“Az egyedi kiterjesztett valóság (AR) headsetekkel felszerelt pilóták repülés közben láthatták egymást a repülőgépükről. De mindketten láthattak valami mást is: egy virtuális Boeing KC-46 Pegasus tankergépet, amely velük együtt, alakzatban repült. Mindketten ugyanazt a virtuális tankergépet láthatták, de a saját perspektívájukból, az égbolton elfoglalt pontos helyük alapján. Miközben az egyik pilóta a virtuális tankerrel hajtott végre egy tankolási kiképzési feladatot, a másik pilóta valós időben figyelte a helyzetet. Ez figyelemre méltó teljesítmény volt: ez volt az első
alkalom, hogy több élő repülőgépet összekapcsoltak egy közös AR-környezetben, a szabadban, az égbolton. “Soha nem volt még lehetséges, hogy több pilóta egyszerre kommunikáljon a kiterjesztett valóságban, mint most” – mondta Brandon Harris, a bemutatót végző floridai Red 6 tesztpilótája. Hozzátette: “Egy nap ez a kiképzés a világ legelitebb harcosait fogja képezni.

“Üdvözöljük a “Metaverzum-kontinuumban” – a digitálisan továbbfejlesztett világok, valóságok és üzleti modellek spektrumában, amelyek gyorsan formálódnak és terjednek a vállalatok körében. Ez a kontinuum a digitális változások következő nagy hullámát hozza el a köz- és a magánszektor vállalatai számára egyaránt, és a kormányzati vezetőknek már ma nagy lépéseket kell tenniük az ügynökségeikről alkotott elképzeléseikben.”

“Egy 200 amerikai szövetségi kormányzati vezető körében végzett felmérés szerint 99%-uk azt mondta, hogy a technológia folyamatos fejlődése megbízhatóbbá válik, mint a gazdasági, politikai vagy társadalmi trendek. a szervezetük hosszú távú stratégiáját.”

“Ahogyan az internet is tovább fejlődött az egyszerű weboldalakon túl, és a mai vállalkozások többségének alapjává vált, tévedés lenne azt gondolni, hogy a metaverzum tapasztalata a digitális térre korlátozódik.”

“Többféle technológiát foglal magában, beleértve a kiterjesztett valóságot, a blokkláncot, a mesterséges intelligenciát, a digitális ikreket és az intelligens tárgyakat – beleértve az autókat és gyárakat.”

“A fogyasztók 57%-a világszerte azt állítja, hogy “elvárom a vállalatoktól, hogy segítsenek egységesíteni a digitális élményeimet”.”

És ez adja a Metaverzum jelentőségét.

“A metaverzum és a Web3 körüli mai erőfeszítések az internet következő változatát hozzák létre. Két jelentős technológiai váltásról van szó, amelyek egyszerre dolgoznak a mai digitális platformok közötti súrlódások megszüntetésén, valamint az adatok mozgásának és felhasználásának újbóli feltalálásán a digitális tapasztalatokon keresztül. Eközben új üzletágakat, új munkamódszereket és a kormányok, a vállalkozások és az emberek közötti interakció új eszközeit mozdítják elő. A legtöbbjük számára ez az első és legjobb lehetőség arra, hogy egy újfajta digitális világot határozzanak meg és tervezzenek meg.”

A Wired pedig a következőt írja.

“Ahogy a technológiai cégek és vállalatok a virtuális világokra vonatkozó stratégiák kidolgozásán fáradoznak, számos védelmi startup, vállalkozó és finanszírozó egyre inkább a metaverzumról beszél, még akkor is, ha annak meghatározása és hasznossága nem mindig egyértelmű.”

“Az új F-35-ös vadászrepülőgép high-tech sisakja például egy kiterjesztett valóságot megjelenítő kijelzőt tartalmaz, amely a repülőgép körül készült videofelvételek tetején telemetriai adatokat és célinformációkat jelenít meg. 2018-ban az amerikai hadsereg bejelentette, hogy akár 22 milliárd dollárt is fizet a Microsoftnak a HoloLens kiterjesztett valóság rendszerének a harcosok számára kifejlesztett változatáért, amely az Integrated Visual Augmentation System (integrált vizuális augmentációs rendszer) nevet viseli.”

“A VR és az AR az elmúlt években a katonai kiképzés mindennapos részévé vált.”

“2021 decemberében az amerikai légierő magas szintű konferenciát tartott több mint 250 ember részvételével az Egyesült Államoktól Japánig terjedő helyszíneken, virtuális környezetben.”

“A virtuális világtechnológiákat fejlesztő Improbable vállalat az Egyesült Királyság katonai hadijátékaihoz több mint 10 000 egyedileg irányítható karaktert tartalmazó, kiterjedt virtuális csatatereket hozott létre, és az Egyesült Államok védelmi minisztériumával is együttműködik.”

“Az ilyen nagy horderejű és költséges erőfeszítések csak növelik a katonai metaverzumot előremozdítók önbizalmát. “Tudom, hogy ez a katonai kiképzés jövője” – mondja Doug Philippone, a Palantir globális védelmi vezetője.”

És még egy elemzés a témában Techno Vízió 2022 címmel.

JP Morgan Chase felismerte, hogy a metaverzum szerves részét képezi az ügyfélélmény jövőjének.”

“A Covid-19 egyértelműen felgyorsította a vállalati és vállalatközi folyamatok adaptálásának és további digitalizálásának szükségességét. Emellett a mindent virtuálisan összekapcsoló törekvés (IoT, 5G, viselhető eszközök) azt eredményezi, hogy hatalmas mennyiségű adat áramlik folyamatosan a rendszereken keresztül, gyorsabban, mint valaha. Következésképpen a pénzügyi intézményeknek valós idejű nyomon követést és döntéshozatalt kell beágyazniuk a folyamataikba.”

Huawei is a Big Data világát kutatja természetesen. Minden nagyvállalat ezen dolgozik jelenleg. Mindent tudni akarnak és minden adatot bevonnak a kapitalista kereskedelembe.

“Az olyan technológiák, mint a big data és az IoT lehetővé teszik majd az orvosok számára, hogy a felhasználók adatai alapján tudásgrafikonokat építsenek fel, beleértve az egészségügyi mutatókat, orvosi diagnózisok és kezelési eredmények.”

A Világgazdasági Fórum szerint

“A metaverzum meghatározhatja az internet jövőjét. Az IoT-platformok felgyorsulása, valamint az általuk szolgáltatható adatfolyamok kritikus építőelemként szolgálhatnak ehhez, valamint egy magával ragadóbb, összekapcsolt világ kialakításához.”

A Hong-Kong Expo az információs és kommunikációs technológiának, virtuális és kiterjesztett valóságnak, mesterséges intelligencia fejlesztéseknek idén októberben adott otthont. Olyan koncepciókat mutattak be, mint például a

  • 3D arc hamisítás elleni technológia intelligens otthoni alkalmazásokhoz,
  • AR-Home & AR-Centre Rehab platform,
  • AR technológia orvosi forgatókönyvekben,
  • A könnyű AR-szemüveggel az orvosok [munkavégzése].

“A betegek azonosítása kód beolvasásával, arcfelismeréssel stb.; gyors hozzáférés a betegek adataihoz és egészségügyi tüneteihez; hang vagy gesztusok használata a beteginformációk frissítéséhez; a kórtermi vizit folyamatának hatékony elvégzése; a klinikusok irányítása 3D modell segítségével vagy 3D interakció valós időben.”

Szaud-Arábia az élen jár az információs és kommunikációs technológia implementálásában. A technokrata jövő egyik terepasztala Kínával egyetemben.

“A digitális átalakulás várhatóan egyre nagyobb hangsúlyt kap, mivel a Királyság felgyorsítja az új hazai és nemzetközi befektetők vonzására, a digitális szakadék áthidalására, a legfontosabb üzleti kihívások kezelésére, valamint a polgárok élményének és bizalmának további javítására irányuló törekvéseit, miközben megfelel a gyorsan fejlődő gazdaság igényeinek.”

A technológia felhasználásának lehetőségei a végtelenbe nyúlnak és mindenki fantáziájára bízom, hogy mit gondol, miként nyerészkedhetnek ily módon szerzett adatainkból vállalatok, befektetők, titkosszolgálatok, agytrösztök, kormányok és hatóságok. Egy biztos, a célkereszt a ma fiataljainak fején van és több éberségre lenne szükségük, ha el akarják kerülni a lövedékeket. A technológia azonban nem szükségszerű, hogy az ellenségünk legyen. A technológia olyan dimenziókban segítheti életünket, amikről elődeink csak álmodhattak. Ezért fontos mérlegelnünk, hogy mindezt milyen áron hasznosíthatjuk és fontos mindannyiunknak érteni a folyamat veszélyeit és nem hagyni, hogy a katasztrofális jóslatok bekövetkezzenek.

Ha tetszett a tartalom, kérlek ne felejtsd el megosztani a cikket másokkal is!

Vélemény, hozzászólás?