Szkeptikus Kerekasztal

Szkeptikus Kerekasztal

A mesterséges intelligencia az igazi katasztrófa, nem egy járvány

2023. 2. 4.

Youtube (A chathez és Youtube felülethez kattints a lejátszóban a bal fent videó címére).

Odysee (A chathez és Odysee felülethez kattints a lejátszóban a bal fent található videó címére).

Rumble (A chathez és Rumble felülethez kattints a lejátszóban a jobb alsó sarokban lévő Rumble feliratra).


Csatlakozz te is az Új Percek podcast élő felvételéhez szombaton 19:30-kor Odysee-n, Rumble-on, vagy Youtube-on! Ha lemaradtál, semmi gond, utólag is megtekintheted ugyanitt. Várlak szeretettel!  

Nem sokkal azután, hogy 1943-ban Warren S. McCulloch neurofiziológus és Walter Pitts matematikus megalkották a mesterséges neurális hálózatok fogalmát, a kibernetika mozgalom követői elkezdték kutatni a mesterséges intelligenciát (MI). 1956-ban definiálták először publikusan a MI-t a híres Dartmouth College konferencián, de egészen a századfordulóig nem érkezett komoly áttörés. Ekkor vált ismertté ugyanis a mély tanulás (deep learning) lehetősége. Óriási volt az izgalom, a lelkesedés, rengeteg pénz érkezett kutatásra, de a fejlődés sebességét a szakértők közül is csak néhányan tudták eltalálni. A sci-fi regényeiről híres Arthur C. Clarke már a hatvanas évek elején megjósolt számos olyan technológiai trendet, amik időben be is következtek. Hogyan látta előre, hogy 2000-re internetet fogunk használni? Vagy azt, hogy idővel mindennapi ügyeinket számítógépen fogjuk végezni, beleértve munkánkat is, és hogy ezek az eszközök, amik akkor még termeket foglaltak el, egy asztalon is el fognak férni? Miért gondolta, hogy néhány évtizeden belül lehetséges lesz, hogy orvosok a távolból végeznek majd műtéteket? Varázsgömbje lett volna? Nem valószínű. Ha beleássuk magunkat a technológiai trendekbe, mi is láthatunk előre bizonyos dolgokat. Sajnos sokszor épp azok az emberek nem látnak előre, akik a folyamatokat alakítják. Más szakmákhoz hasonlóan (pl. orvosok) programozók, fejlesztők tömegei vesznek el szakterületük részleteiben és képtelenek látni a nagy képet. Vannak néhányan azonban, akik kiemelkednek és rámutatnak, hogy bár a mesterséges intelligencia nem egy kifejlett, önálló szilícium alapú életforma (egyelőre), de definíció szerint létezik, tudatánál van, és fejlődése közben minket tanulmányoz. Alig több, mint 2 évtizeddel és elköltött dollár milliárdokkal a mély tanulás feltalálása után ma ott tartunk, hogy a mesterséges intelligencia az egyik legégetőbb kérdés, amivel foglalkoznunk kellene, és mégsem tesszük. Sőt, ha hozzám hasonlóan bárki merészel rámutatni valós veszélyekre, akkor nagy eséllyel elutasítás és nevetség tárgya lesz. A MI gyökeresen megváltoztatja életünket, a világban betöltött szerepünket és exponenciálisan fenyegeti létfennmaradásunkat. Persze nem törvényszerű, hogy így legyen, de amíg nem szembesítjük magunkat ezekkel a veszélyekkel civilizációs szinten, addig a veszély egyre nagyobb. Mo Gawdat, a Google X élvonalbeli fejlesztéseiben vett részt éveken keresztül, mint üzleti igazgató és az e heti podcastben egy vele készült megdöbbentő interjú részleteit fogom bemutatni, kiegészítve számos cikkel, amik a legfrissebb, publikusan elérhető MI technológia hadászati és társadalomszervezési alkalmazásairól adnak jelentést. 

Hivatkozások:

A kvantumtechnológiák felerősítik a jelenlegi intézményi kockázatokat, különös tekintettel ott, ahol a kvantumszámítástechnika és a mesterséges intelligencia keresztezi egymást.

https://www.ey.com/en_uk/emerging-technologies/why-innovation-leaders-must-consider-quantum-ethics

Sürgősen meg kell értenünk [a kvantum] technológiának a potenciális hatását, szabályoznunk kell, és meg kell akadályoznunk, hogy rossz kezekbe kerüljön, mielőtt túl késő lenne. A világ nem ismételheti meg azokat a hibákat, amelyeket a mesterséges intelligencia szabályozásának megtagadásával elkövetett.

https://archive.ph/UqOp7

A drónok piaca előrejelzések szerint 2027-re 17 milliárd USD-ra fog nőni.

https://www.marketsandmarkets.com/Market-Reports/military-drone-market-221577711.html

A katonai technológia egy veszélyes mesterséges intelligencia jövője felé tart, és Oroszország ukrajnai háborúja előkészíti az utat, mondják a drónszakértők.

https://www.businessinsider.com/drone-ai-russia-ukraine-war-experts-concerned-for-future-2023-1

A Nyugat sok fényes új katonai technológiát tesztel Ukrajnában
https://www.vox.com/2022/9/21/23356800/us-testing-tech-ukraine-russia-war

A teljesen autonóm mesterséges intelligencia már most is segít Ukrajna védelmében. A Utah állambeli Fortem Technologies olyan drónvadász rendszereket szállított az ukrán hadseregnek, amelyek kis radarokat és pilóta nélküli légi járműveket kombinálnak, és mindkettő mesterséges intelligenciával működik.

https://www.pbs.org/newshour/world/drone-advances-amid-war-in-ukraine-could-bring-fighting-robots-to-front-lines

Európai országok a háború kezdete óta megnövelték védelmi költségvetésüket. A katonai és kereskedelmi felhasználásra egyaránt alkalmas technológiák új befektetői érdeklődést váltottak ki 2022-ben.

https://archive.ph/hTFpX

Távirányítású hajók, kísérő replülők, rakétarendszerek, tankok célkövetési rendszerek, hírszerzési algoritmusok sokasága van jelenleg fejlesztés alatt.

https://www.codastory.com/authoritarian-tech/killer-robots-ukraine-battlefield/

Az amerikai védelmi minisztérium 2023. január 25-én kiadta az autonóm fegyverekről szóló frissítését, hogy figyelembe vegye a MI “növekvő szerepét” a hadviselésben.

https://archive.ph/wVpdj#selection-761.0-765.161

A mesterséges intelligencia és a jogállamiság: Az igazságügyi rendszerek kapacitásépítése
https://www.unesco.org/en/artificial-intelligence/rule-law/mooc-judges

Az Európa Tanács igazságszolgáltatás hatékonyságával foglalkozó európai bizottsága (CEPEJ) [2019-ben] elfogadta az első olyan európai szöveget, amely a mesterséges intelligencia (MI) igazságszolgáltatási rendszerekben való alkalmazásával kapcsolatos etikai elveket rögzíti.
https://www.coe.int/en/web/cepej/artificial-intelligence-in-justice-systems

A mesterséges intelligencia jövője az igazságszolgáltatásban
https://lsj.com.au/articles/the-future-of-ai-in-the-justice-system/

Magyarország “élen járt” az Európai Unióban az igazságszolgáltatás digitalizálása terén, amint azt az Európai Bizottság igazságügyi eredménytáblája is tükrözi.

https://archive.ph/hU1sK#selection-733.328-733.483

“Ijesztő robotok”, a mesterséges intelligenciára adott nyilvános reakciók vizsgálata

https://dl.acm.org/doi/pdf/10.1145/3306618.3314232

A ChatGPT elszabadítja a tőzsdei kereskedők rohamát minden mesterséges intelligencia számára

https://archive.ph/5NJmi

A BuzzFeed rekordokat döntöget az OpenAI-őrület kereskedési volumenében

https://archive.ph/a1mTM

A kereskedők a mesterséges intelligencia felé fordulnak, hogy kezeljék a nagy megbízások piaci hatásait – derül ki az ESMA tanulmányából

https://www.thetradenews.com/traders-are-turning-to-ai-to-manage-market-impact-on-large-orders-finds-esma-paper/

A Pentagon mélyén egy titkos mesterséges intelligencia program az elrejtett nukleáris rakéták felkutatására.

https://www.reuters.com/article/us-usa-pentagon-missiles-ai-insight-idUSKCN1J114J

Vélemény, hozzászólás?